Tesettür kelime mantığıyla bakıldığı zaman giyinme, örtünme, kapanma anlamına kazanç. İnsanlara örtünmeye iten bir hayli neden vardır. Bunlar hayat şekilleri, dini inanışları, abuhavalar, ve kültürel bedelleri gibi nedenlerdir. İnsanların giyinme şekli bu nedenler ve kendi zevkleri ile birleşerek tesettür giyimde zaman içinde kendini geliştirmiştir.

Tesettür Giyimde Spektruma Neden Gereksinim Dinlenir?

Tesettür yalnızca vücudun örtünmesi anlamına gelmez. Seçim edilen renkler ve modeller tesettürün emelinin dışına çıkıldığı göstermez. İnsanların gereksinimleri ve istekleri istikametinde günümüzde tesettür giyim bir moda haline gelmiştir. Tesettür modası giyim stili tutucu olarak yaşayan bayanların bırakılmazıdır. Bayanlar giyim stilleri ile de ağırbaşlı hayatlarını sürdürebilirler. Bu biçimde yaşayan bayanlar yaş, anane ve görenek, fiziki özelliklerine uygun olarak farklı tasarımlar, değişik model ve renk alternatifine gereksinim dinlerler. Deri rengine uygun eşarp seçmek, bedeninin bariz hatlarını saklamak, rahat ve şık olmak, gibi gereksinimlerden dolayı renk ve model spektrumu çoğalmıştır.

Tesettür Giyimde Kombin Teklifleri

Sezonun renkleri ve beden tipine uygun kombinler yapmak sizin her zaman şık olmanızı sağlar. Hazır olan kombinelerden veya sevdiğiniz parçaların kombinini yapabilirsiniz. Elbiselerde renkler kadar kumaşın üzerinde ki deseninde ehemmiyeti büyüktür. Enine deseni olan dar kıyafetler sizi olduğunuzdan kilolu gösterecektir. Bedendeki fazla bölgeleri kapatmak için koyu renkli ve boyuna desenli giysiler seçim edilebilir.

Giysinin uzunluğuna göre görünümünüz de değişir. Boyuna desenli, uzun, koyu renkli bir giysi sizi olduğunuzdan daha uzun ve cılız gösterirken enine çizgili ve ara boy bir giysi sizi daha kısa ve kilolu gösterecektir. Kombin tekliflerinden misal verirsek; Tesettür giyim de bayanların genellikle kumaş pantolon ve tunik kombini kurtarıcılarıdır.

Doğru bir tunik ve pantolon şeçimi ile her zaman şık görünmeniz olası. Boru paça bir pantolunun üzerine kısa boy bir tunik seçim etmelisiniz bu sizi olduğunuzdan uzun gösterecektir. Sade bir giyim stiline sahipseniz nude tonlarda bir kombin seçerek üzerini uzun kot ceketle bitirebilirsiniz. Azıcık daha mevsime uygun cıvıl cıvıl giyinmek isterseniz güpürlü ilkbahar-yaz renkleriyle yapılmış uzun giysiler seçim edip üzerine çiçek desenli eşarp ile kombininiz bitirebilirsiniz. Ayrıca günlük, spor, ağabeye giyim seçimlerinizde de birden fazla canlı renkli ve bol desenli giysileri bir arada kombinlemeyin. Bu sizi karışık gösterecektir. Yazın giysileriniz de beyaz rengi çok rahat kullanabilirsiniz. Uzun beyaz giysinizin üzerine incili tek renk şal ile kombinleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Abiyede Hazır Modellere Bakın! başlıklı makalemizde tesettür abiye modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X