Siparişimi hediye paketi ve armağan notu ekletebilir miyim?


Almayı arzu ettiğiniz ürünü sepete ekleyin.
Sepetinize gidin
”hediye Paketi İstiyorum “kutucuğunu işaretleyin
Alt bölümde “hediye Paketi Notunuz” kısmına notunuzu yazın.
NOT: armağan paket ücreti 2 TL’dir.


Siparişim kargoya verilmeden değişim yapabilir miyim?

Ana sayfada yer edinen “Hesabım” bölümünde bulunan “Siparişlerim“ sekmesinden siparişinizin durumunu denetim edin.
Not: Siparişiniz “sipariş hazırlanıyor” aşamasına gelmeden siparişiniz de değişim yapabilirsiniz.
Değiştirmek istediğiniz ürünü “ürün değişikliği isterim” seçip “değişim ürününüzü seçiniz” bölümünden dilediğiniz renk yada bedeni seçerek KAYDET butonuna basıp sipariş de değişim işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
NOT:Farklı bir ürün ile değişim talep etmeniz durumunda lütfen satın alan hizmetlerimizle bildirişime geçiniz.
Siparişim iptal edilmiş.
Oluşturduğunuz bazı siparişler sistemimiz tarafından riskli bulunduğu süre yada ürünlerde herhangi bir deforme mevcutsa alan kişi hizmetlerimiz tarafınca aranırsınız, tek ürünlü siparişler de aramanın yanıtsız kalması durumunda sipariş iptal edilir, çoklu ürün siparişlerinde defolu ürün iptal edilip kalan ürünler tarafınıza gönderilir.
İptal ettiğiniz bir siparişin ücret iade işlemleri 5 iş günü içinde tamamlanır.
Ayrıca iptal yada iadeniz tamamlanınca üyelik e-mailinize bir bilgilendirme iletiı gönderilir.
Bu iletiı aldıysanız bankanıza Firsatgiyim tarafınca ücret iadesi yapılmış demektir.
İade edilen meblağın kartınıza yansıma süresi bankanıza bağlıdır.
Firsatgiyim’de taksitle yapılan alışverişlerin ücretini bankaya tek seferde öder. Banka, bu tutarı kredi kartınıza taksit sayısı kadar ayda iade eder. Örn: 3 taksitle aldıysanız 3 ayda iade tamamlanır.
İPUCU:
Kargo parasız kampanyasıyla oluşturulan siparişlerin iptal/iadesi olursa ve kalan tutar kampanya şartını sağlamıyorsa iade edilecek ürün bedelinden kargo ücreti düşülür.
Siparişim noksan gönderilmiş.
Siparişinizi her zaman kargo görevlisinin yanında açın
Paket içeriği eksik ise satın alan hizmetlerimiz ile iletişime geçiniz.
Siparişiniz tarafınıza yanlış gönderilmiş ise:
Kargoyu ne olursa olsun teslim almayın.
Kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” tutturun.
Ürünü/kutuyu bu tutanak ve fatura ile birlikte Firsatgiyim’e geri gönderin.
Durumla ilgili müşteri hizmetlerimiz ile mesaj iletişime geçiniz


Kullanmakta olduğum ürünüm tüylendi, onarımı için ne yapmalıyım?


Üründe meydana gelen tüylenme /deforme olması sebebiyle Firsatgiyim’e gönderilir.
ürünler firmaya ulaştıktan sonrasında gerekli Firsatgiyim incelemenin yapılması için inceleme birimine gönderir.
Ürün araştırma birimi tarafından incelenir.( 21 iş günü içinde )
Üründe oluşan hasar kullanım kaynaklı ise rapor tutanağı ile geri gönderilir. Kargo ücreti alıcıya aittir.
Üründe oluşan hasar üretim /kumaş kaynaklı ise değişiklik/iade hakkı tanınır.
İPUCU:
Ürünle beraber orijinal kutusu, aksesuarları, ürüne ait tüm parçalarını göndermeyi ihmal etmeyin.


Siparişimi nasıl ödeyebilirim?


Firsatgiyim.Com’dan vereceğiniz siparişlerinizi yurt içi alışverişlerde kredi kartı, kapıda ödeme çalgıları ile ödeyebilirsiniz. Yurt dışı alışverişlerde kredi kartı (3d) (MASTER, VİSA, AMERİCAN EXPRESS) ve PAYPAL ile ödeyebilirsiniz.

Nasıl sipariş verebilirim?


Firsatgiyim.Com’dan sipariş verebilmeniz için öncelikle sitemize üye olmanız gerekmektedir. Isterseniz üyeliksiz siparişinizi de oluşturabilirsiniz. Ayrıca facebook bilgileriniz ile giriş yapmanız ve sipariş oluşturmanız mümkün.


Aradığım ürünü nasıl bulabilirim?


Sitemizin üst tarafında yer edinen arama kutusuna incelemek ve satın almak dilediğiniz ürüne ait bilgileri yazarak arama yapabilirsiniz.


Sipariş verirken nelere dikkat etmeliyim?


Siparişinizin kargo ile gönderiminde, üye olurken doldurduğunuz üyelik formundaki bilgilerden yararlanılır. Siparişinizin gönderimi sırasında doğacak herhangi bir sorunda alan kişi temsilcimiz, üyelik bilgilerinizden yararlanarak sizinle bildirişime geçer. Bundan dolayı üyelik bilgilerinizin eksiksiz ve güncel olmasını rica ederiz. Üyelik bilgilerinizi güncellemek için buraya tıklayabilirsiniz.Siparişiniz tarafımıza bildireceğiniz kargo adresine gönderilir. Kargo teslimatı sırasında bir problem yaşanmaması için adres bilgilerinizin eksiksiz ve güncel olduğunu denetim etmenizi rica ederiz.


Siparişimin durumunu nasıl öğrenebilirim?

Üye girişi yapmış olup, hasabım sayfasına girerek siparişlerinizi listeleyebilir burada siparişlerinizle ilgili son durumu görebilirsiniz. Siparişlerinizin bulunmuş olduğu satırın sağ tarafında siparişinizle ilgili mevcut son vaziyet bilgisi yer alır (Hazırlanıyor, Kargoya Verildi… Benzer biçimde). Dilerseniz siparişinizin başlığına tıklayarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?

Firsatgiyim.com üzerinden sipariş oluşturabilmek için sitemize üye olabilirsiniz veya üyelik siz sipariş oluşturabilirsiniz. Üyelik formumuzu kullanarak birkaç adımda sitemize hızlıca üye olabilirsiniz. Sitemize üye olmak için facebook hesabınızı da kullanabilir siniz. Sitemize üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Üyelik şifremi unuttum ne yapmalıyım?


Üye girişi sayfamızda yer alan “Şifremi Unuttum” seçeneğini kullanıp, e-posta adresinize yeni şifrenin gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Yeni şifreniz ile beraber üye girişi yapmış olduktan sonra şifrenizi değiştirmeni öneririz. “Şifremi Unuttum” sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Siparişimi nasıl iptal edebilirim?


• Ana sayfada yer edinen “Hesabım” kısmında bulunan “Siparişlerim“ sekmesinden siparişinizin durumunu kontrol edin. Siparişiniz hazırlanma aşamasına geçmemişse müşteri hizmetlerimizi arayarak iptalini sağlayabilirsiniz.
NOT: Eğer siparişiniz” Hazırlanıyor yada Kargoya Verildi” statüsünde ise iptal yapılamaz.


Siparişimi üyelik siz oluşturdum takibini nasıl yapabilirim ?


Firsatgiyim.Com ve mobile uygulamalarda yer alan alan kişi Hizmetleri > Sipariş takibi kısmını tıklayınız. Siparişinize ait mail adresi ve sipariş numarası kısmını doldurduktan sonra “Siparişimi Getir” butonuna basarak siparişinizin durumunu kontrol edebilirsiniz .


Siparişimi üyelik siz oluşturdum değişiklik İade iyi mi yapabilirim?


Firsatgiyim.Com ve mobile uygulamalarda yer alan satın alan Hizmetleri > Sipariş takibini tıklayınız. Siparişinize ait mail adresi ve sipariş numarasını bölümünü doldurduktan sonra Talebi Gönder butonuna basarak sipariş bilgileriniz ekrana gelecektir. İade ve değişiklik butonu aktif olacaktır. İade işlemleri için ; aldığım ürünleri iyi mi iade edebilirim? Değişim işlemleriniz için ; Elime ulaşan ürün için beden/numara değişimi yapabilir miyim? Kısmındaki adımları izleyiniz.

X