Savaş her zaman tarihe kederli hatıralar kazır. Biz ise şimdi moda konutlarının o günlerde neler yaptığına göz atacağız. Askerlere dayanıklı giysiler üretmek, kaptanların güneşten etkilenmemesini sağlamak için harekete geçen tasarımcılar, güç koşullar altında modadan hiç bırakmadılar. Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz
coco-chanel1

COCO CHANEL
Yaşamıyla alakalı bir çok komple kuramı bulunan ve tüm dünyanın moda kavrayışında ve kadının serbestleşmesinde bir devrim yaratan Coco Chanel 1930’larda Atatürk’nam oldukça ilgisine sürüklemişti. Onun konforlu ve kullanışlı moda kavrayışı hakikatinde savaş sırasında oldukça kullanılabilir tasarımlar yaratmasına imkân sağlıyordu. Mustafa Kemal Atatürk, Coco Chanel’e Türk Silahlı Güçleri’nin yüksek rütbeli askerleri için üniforma planlamasını rica etti. Coco Chanel tarafından kabul gören bu istekle, Türk Silahlı Güçleri’nin rütbeli askerleri 1945 senesine kadar Coco Chanel imzalı üniformalar giydi. Uzun seneler Chanel’in planladığı çizimler kullanıldı. Son zamanlarda Arzu Kaprol’nam planladığı üniformalarda hala Chanel izleri bulunuyor.

hugo boss ww2

HUGO BOSS
Sıradan bir terzi olan Hugo Ferdinand Boss 33 yaşındayken kendi işletmesini kurdu. Kendi adını verdiği markasında 30 şahıs çalıştıran ufak bir şirketti. 1931 senesinde dünya büyük bir ekonomik krizin pençesindeyken Hugo Boss’un mukadderatı, Nasyonel Sosyalist Alman Emekçi Partisi’nin şirkete parti üniformaları dikmesi için sipariş vermesiyle değişti. Aynı sene Hugo Ferninand Boss
Nasyonel Sosyalist Alman Emekçi Partisi’ne katıldı. Zati kendiside nasyonel sosyalist olan Hugo Boss, partiye katılımı ve onlar için özel planladığı üniformalarla ekonomik açıdan da oldukça gelişti. 1938 senesinden itibaren Alman ordusununda giysilerini dikmeye başladı. 1945 senesinin sonlarına kadar ordu giysilerini planlayan Boss, aynı zamanda Hitler’in giysilerini de planlıyordu. Savaş sırasında oldukça dayanıklı giysiler üreten şirket, aynı zamanda dünya medyasında oldukça yer alan ve Alman tarihi açısından oldukça öenmli bir yer işgal eden SS’ler için de üniformalar planladı.

rayban

RAY-BAN
Dünyada en çok öğrenilen gözlük markalarından birisi olan Ray-Ban kurulduğu ilk senelerde askeri gözlükler üreten bir şirketti. Ürünlerini Amerikan Hava Güçleri’ne özel planlıyordu. Yüksek yükseltilerde gezen asker kaptanlar için mide bulantısını ve baş sızısını eksiltmek, güneş kırılmalarından oluşabilecek tesiri en aza indirmek için güneş gözlükleri planladı. 1937 senesinde yansımayı en aza indiren ve kaptanların görüşünü yasaklamayan yeşil lensli ilk Ray-Ban’ler üretildi. Ray-Ban’in en namlı modellerinden birisi olan damla modeli ise kaptanlar yukarıya baktığında gözün alt kısmına güneş gelmesini yasaklamak emeliyle planlandı.

burberry kolaj

BURBERRY
İngiliz Thomas Burberry 1856’da ufak bir kasaba olan Hampshire’da tasarımlarını satmaya başladı. Trençkotlarıyla aynılaşan bir marka olan Burberry I. Dünya Savaşı sırasında askerlerin içinde rahat edebileceği, ağır ve rahatsız paltolara seçenek olarak trençkot planlıyordu. Thomas Burberry’nin İngiliz askerleri için planladığı gabardine kumaştan üretilen kıyafetler askerler tarafından bir üniforma haline geldi. II. Dünya Savaşı’na gelindiğinde ise tüm Avrupa’da dağılan trençkot çoğu ülke tarafından kullanılmaya başlandı. Askerler için planlanan trençkotlar sonraları rahatlığı ve koruma gücüyle herkes tarafından kullanıldı.

aquascutum ww2

AQUASCUTUM
Aquascutum 1851 senesinde kurulan bir moda konutu. İlk senelerinden bugüne kadar marka, trençkotları, suya dayanıklı yağmurluklarıyla hep ön tasarıda oldu. Savaş zamanında en ehemmiyetli etmenlerden biri olan yağmur, asker giyiminde de oldukça ehemmiyetliydi. Yağmura dayanıklı trençkotlar, paltolar ve yağmurluklar üreten marka, II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz askerleri tarafından dikkat çekti. Aynı Burberry gibi Aquascutum’da ordu için dayanıklı yağmurluklar ve trençkotlar planladı. Sonraları Aquascutum tasarımları Winston Churchill gibi adlar tarafından da günlük giyimde kullanılmaya başlandı.

cddddd

CHRISTIAN DIOR
1905 Granville doğumlu Christian Dior güç koşullar altında kurduğu ve kendi ismini verdiği markası ile II. Dünya Savaşı zamanına da imzasını attı. Nazi subaylarının eşlerini ve Fransız işbirlikçilerini giydiren moda devi, o yarıyıllarda kadınsı çizgileriyle konuşuluyordu. Savaş etrafının gerginliği ve insanlar üzerinde yarattığı negatif psikolojik tesirler yapılan büyük davetlerle azıcık olsun olumsuz enerjiden uzaklaşmaya itiyordu. Bu davetlerde yüksek rütbeli şahısların eşleri Dior elbiseleriyle maskulen stilden uzak, Christian Dior’un kendi tabiriyle ‘çiçek bayan’ oluyorlardı.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X