Önemli Buluşmalar İçin Önemli Elbiseler!

G Şengel tarafından tarihinde yayınlandı

Ehemmiyetli bir buluşmaya katılacaksın ya da uzun zamandır görüşmek istediğin bir şahıs ile buluşma zamanı geldi çattı. Usunda iki düşünce dönüyor: Şık olmak istiyorsun ama aynı zamnda netlikle rahat da olmalısın. İkinci senaryomuza gelelim: Hem rahat hem de ciddi bir iş etrafın var. Yaşamının büyük çoğunluğunu geçirdiğin bürosunda stilini yansıtmak, her türlü buluşmaya/görüşmeye katılabilecek ve bu sırada elbisesinden hiçbir biçimde kuşku etmeyecek bir tarzın olmasını ve aynı zamanda da uzun saatler içinde olduğun elbiselerinden dolayı rastgele bir rahatsızlık sezmemeyi amaçlıyorsun. İşte tüm bu alıngan balanslara yanıt verecek bir giyim tarzınının arayışındaysan, çok doğru bir yerdesin. Hem şık ve stil sahibi olmak, hem de elbiselerinin içinde konforlu sezmek istiyorsan Smart Casual giyim stilini bilmende ve dolabını bu tarza göre tertip etmende fayda var. Son zamanlarda sık sık dinlediğimiz bu giyim stili, 1980’lerde özellikle büro etraflarında sürdürülen bayağı giyim tarzının yavaş yavaş hürleşmesi ve daha rahat ancak derli toplu bir stile dönüşmesi ile ortaya çıkmış. Bize göre çok da iyi olmuş. Smart casual giyimin yaygınlaşması ve giderek kabul görmesi sayesinde, günümüzde pek çok büroya cuma günleri hatta bazen haftanın öteki günleri de denim pantolonlarla gidebiliyoruz, takım elbise giyme ve kıravat takma sıklığımız da oldukça eksildi. Aynı biçimde özellikle yaz düğünlerine, davet sahibi tarafından tanımlanmış bir bayağı ‘dress code’ yoksa, chino pantolon-gömlek-spor ceket üçlüsü ile katılabiliyoruz. Peki bu stilin olmazsa olmazları nedir, smart casual giyinmek için ne yapmalı, ne yapmamalıyız?

Smart Casual Giyinmenin Altın Kaideları

Kanvas, Kanvas ve Kanvas Pantolon: Başlıktan da kavrayabileceğin gibi kanvas pantolon Smart Casual giyinmenin olmazsa olmazı, altın parçası ve kurtarıcı kahramanıdır ?? Onu her parçayla kombinleyebilirsin, basit basit kırışmaz, fazla terletmez ya da üşütmez. Bu pantolonlarla ister spor ister şık bir görünüm tutabilirsin. Erkek giyiminin kurtarıcısı olan kanvas ya da chino pantolonları seçerken bej, lacivert ve haki tonlarına öncelik vermeni öneri ederiz. Bunlara ek olarak bordo, kahverengi, hardal gibi daha dikkat çekici tonlarda pantolonlar edinmende de fayda var. Ne kadar renk çeşitliği o kadar rahatlık. Muhtelif renklerde kanvas pantolon asla fazla değildir. Birbirine çok yakın renklerde olmadıkları sürece hepsini değişik biçimlerde giyebilirsin ve bu sayede stilinden asla sıkılmazsın. Bu pantolonları uygun tonlarda bir gömlek-kazak, gömlek-spor ceket ya da kazak-ceket ikilileri ile bir araya getirerek basit yoldan şık ve rahat ya da öteki bir deyişle smart casual bir stil tutabilirsin!

Spor Ceket: Smart casual giyinmek isteyen erkeğin öteki kurtarıcısı da spor ceketler. Burada spor ceket dediğimizde iki modeli kast ediyoruz: Önden fermuarlı örme ceketler ve üste hafif oturan, slim fit ceketler. Erkekleri takım elbise giyme gerekliliğinden kurtaran, onlara sofistike bir şıklık verirken bir yandan da rahat etmelerini sağlayan parçaların başında işte bu ceketler geliyor. Özellikle lacivert tonunda bir spor ceketin dolabında kesinlikle olsun ve onu bej, beyaz, bordo gibi muhtelif renklerde pantolonlarla kombinle. İçine ister triko, ister gömlek, istersen polo yaka tişört giy. Bu kombini giydiğin gün, kendini harikulade sezeceğinden ve rakamsız övgü alacağından emin olabilirsin!

Kunduranın ehemmiyeti: Kundura her zaman her stilde olduğu gibi smart casual tarzını yansıtmakta da çok ehemmiyetli bir parçadır. Unutmamalıyız ki yanlış kundura tercihi bizi rezil de edebilir vezir de. Özellikle konfordan bırakmadan şık görünmek istediğimiz smart casual giysilerimizi yanlış bir kundura ile kombinlersek, her şeyi perişan edebiliriz. Öyleyse ne yapacağız? Fazla bayağı ya da fazla spor kunduralardan uzak duracağız. Borgue dediğimiz, bağcıklı ve delikli kunduralar bu modelin tabanı hafif kalın lastik olanları son senelerde çok moda, makosenler ve şık sneakerler, doğru renklerde seçildiklerinde smart casual kombinlerin harikulade bitiricileridirler.

Balansı tut: Her mevzuda olduğu gibi giyim stilimizde de denge ehemmiyetli. Giydiğin parçalardan biri sporsa ötekisinin azıcık daha oturaklı olmasına itina göster. Misalin chino pantolonun altına sneaker giyerek spor bir görünüm tuttuğun kombinini, üstüne bütün oturan bir ceket ile tamamla. Böylece spor kunduranın yarattığı hafifliği ceketin dengeleyecektir. Başka bir misali ise renklerden verebiliriz. Şayet üstüne giydiğin kazağın dikkat çekici bir renk ise, bununla kombinlediğin pantolonunun azıcık daha naturel tonlarda olmasına dikkat et. Unutma! Smart Casual giyinmek stilini göstermek için bir fırsattır ancak emel metrelerce öteden parlamak değil; balanslı, şık ve havalı bir stili tutmaktır.

İtinali ol: Bir büronun, davetin ya da rastgele bir etrafın giyim stilinin smart casual olması demek, şahısların bu civarlarda itinasız bir biçimde birkaç parçayı bir araya getirebileceği anlamına gelmez. Aksine smart casual giyinmek, bayağı bir takım elbise-gömlek kombininden çok daha fazla mücadele ister. Doğru renkleri bir araya getirmek ehemmiyetlidir. Bunun yanında çok dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise giydiğin tüm elbiselerin çok derli toplu olmasıdır. Özellikle pabuçların her zaman pak, boyalı ve yeni görünümlü olmalıdır. Gömleğin, ceketin, trikon, kazağın ya da tişörtün netlikle ütülü ve uzun saatler giyilse de buruşuk ve dağınık bir görünüm almayan, nitelikli kumaşlardan seçilmelidir.

Nitelikten ödün verme: Bu ihtarımız tüm giyim stilleri için geçerli olmakla beraber mevzu smart casual olduğunda azıcık daha ehemmiyet kazanıyor. Yoğun yaşam temponun içinde günün başından sonuna kadar aynı konforu yaşarken, şıklığından hiçbir şey kaybetmek istemiyorsan hakikat, saf ve natürel ürünleri seçmen çok ehemmiyetli. Misalin seni terleten bir triko, kazak ya da giyildikten çok kısa zaman sonra kırışan bir gömlek, sen daha günü yarılamamışken tüm imajını alt üst edebilir. Öte yandan yarı-spor bir stil olan smart casual giyimi şıklaştıracak ve ağırlaştıracak unsurlardan biri elbiselerinin niteliğidir. Bu noktada seçimlerini saf kaşmir, merino yün ve giza pamuk gibi nitelikli ve natürel parçalardan yapman oldukça ehemmiyetli.

Son olarak altını çizmek isteriz ki; Smart Casual giyimde ehemmiyetli olan hangi parçaları bir araya getirdiğin kadar genel hayat stilin, enerjin ve nitelikli seçimlerin ile stilinde bir tamı tutmandır. Tüm parçalar birbiri ile geçimli olduğunda kendini rahat, şık ve neşeli sezeceğinden hiçbir kuşkun olmasın!

Bir önceki yazımız olan Dolby Tiyatrosunda Moda Geçidi Oldu! başlıklı makalemizde dolby modası ve dolby tiyatrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.