Moda hayatımızın bir parçası ve kendimizi ifade etkenin, yaşama karşı duruşumuzu sergilemenin yollarından biri. Ancak modaya uymaya çalışırken bazen çevremizden sıkça tenkit alırız. Bunun sebebi bazı moda yanılgılarını yapmamızdır. “Hani derler ya moda üstüne yakışanı giymektir.” Belki de gerçekten öyledir…

Kimi zaman beden tipine ya da deri rengine uygun olmayan tercihler yapabiliyoruz. E natürel bu da rüküş, daha kocaman, kısa vb… gözükmemize neden olabiliyor. Giyinirken bu yanılgılara dikkat etmemiz ve bedenimizi iyi tanımamız her seferinde daha basit kombinler hazırlamamıza ve daha doğru proporsiyona bürünmemize imkân sağlar. Peki giyinirken yaptığımız yanılgılar neler hep beraber bir göz atalım.

Vücudumuza Uygun Olmayan Tercihler
Hemen her sezon oversize ya da dar kıyafetler dolabımızda yerini alır. Fakat bu elbiseleri kullanırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle oversized tercihler yapacaksanız dikkatli tercihler yapmalısınız. Şayet oversized giyinmeyi düşünüyorsanız özellikle bedeninizi çok iyi tanımalısınız. Üst vücudunuz daha geniş ve bacaklarınız inceyse, altınıza giyeceğiniz dar bir pantolon ya da taytla gidişatı kurtarabilirsiniz. Oversized tercihlerinde alt grubu bol seçmemeye itina gösterin. Doğru biçimde giyinmediğinizde giydikleriniz babanıza aitmiş gibi durabilir, boyunuz kısa görünebilir yada kocaman yapılı görünebilirsiniz.

Geçmişe Dönüş Trendini Yanlış Kavramak
Günümüzde vintage, retro elbiseler çok moda olduğunu öğreniyoruz. Fakat, bu elbiseleri kullanırken özel gidişatlar dışında aktüel modaya uyarlamamız gerektiğini de unutmamalıyız.

Marka Hipnozu
Dünya genelinde yaygın olan bir giyim kusuru var ki o da marka giymek. Tamamıyla üzerinizde tek bir markaya ait parçalar olması sizi tarz sahibi yapmaya yetmeyebilir. Baştan alt aynı marka tercihler yaparak reklam panosuna dönüşebilirsiniz aman dikkat! Elbette marka giyinmeyin demiyoruz. Beğendiğiniz markanın rastgele bir elbisesini başka markaların giysiyi ile geçimli bir biçimde kombinlemek doğru tercih olacaktır.

Görünen İç Çamaşırları
Dar ya da sarih renk bir pantolondan görünen iç çamaşırı sizi güzel ya da seksi değil rüküş gösteriyor. Bu surattan konuttan çıkmadan evvel, elbisenizin altına giydiğiniz çamaşırınızın gözüküp gözükmediğini hakimiyet etmenizde fayda var.

Gökkuşağı Tutkunları
Renklerin enerjisi herkese iyi kazanç. Özellikle yaz ve bahar aylarında rengarenk elbiselere olan alakamız çoğalır. Fakat bu alakayı dozunda tutarak kullanmamız gerektiğini de unutmamamız gerekiyor. Moda mecmualarında kullanılan iddialı renkleri günlük kombinlerimize miktarlı bir biçimde aktarmak yerinde olacaktır.

Bakiye Uzanan Sivri Burun Pabuçlar
Sivri burun kunduraları hoşlanarak kullandığımız bir asıl. Peki ne kadar uzun olmalı? İlk çıktıklarında oldukça uzun bir burun ayrıntıyı vardı bu pabuçlarda. Ne zaman ki tasarımcılar bu uzunluğun mübalağalı olduğunu fark etti, ondan sonra sivri burun pabuçlar mantıklı bir uzunlukta planlanmaya başlandı. O uzun burunlu kunduralardan dolabınızda hala varsa kullanmamanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X