Makyajda Uygun Ton Bulma Kadınların makyaj yapmasında ki amaç yüzün kusurlu yerlerini yok etmek, güzel yerlerini ön plana çıkarmaktır. Bunu gerçekleştirmek için doğru ışığın, gölgenin ve renklerin orantılı olarak kullanılmasıyla meydana gelir.


Açık tonlar, yüzdeki dar yerleri geniş yansıtmak, çukur ve karanlık yerleri daha soft göstermek için; koyu renkler ise, çok geniş yerleri daraltmak, uzun bölümleri kısa göstermek için uygulanır.


İki farklı renk aynı yerde kullanıldığında büyük bir uyumsuzluk ortaya çıkar. Makyajımızın amacıda bu zıtlıklardan yararlanarak yüzdeki kusurları düzeltmektir.


Mesela, burun bölgenize sürdüğünüz rengin daha koyusunu burun uç kısmına ve kanatlarına sürdüğünüzde burun her zamankinin aksine daha kısa ve ince görünecektir.

Eşit tonda fakat aynı olmayan iki rengi tek yere uygularsak, parlak olan renk her zaman daha açık görünür. Aynı tonda koyuluğu olan lacivert ile turuncuyu birlikte uyguladığımız da lacivertin daha koyu ortaya çıkması gibi.


Koyu ve açık tonlar kontrastı oluşturan en güçlü iki renktir. Siyah tonu beyaz gibi bir rengin yanında daha çok ortaya çıkar. Duruluğun sembolü beyaz, daha saf bir renktir. Tüm renkler beyazla birlikte kullanılırsa mutlaka koyu olur. Siyah renk ile farklı bir renk uygulama düşünülüyorsa o rengin parlaklığını alır daha da koyu gösterir.

Kontrast sadece açık ve koyu veya sıcak ve soğuk renklerin bir araya gelmesiyle oluşmaz. Birbirini tamamlayan renkler de vardır. O renkleri birlikte kullandığımız da iki ton birbirlerini tamamlarlar. İki renk karışınca ise, yok olup gri-kahve bir ton olurlar.


Tamamlayıcı özellikte ki renkler, genellikle göz makyajında gölgeyi nötralize etmek ve göz rengini ortaya çıkarmak için sıkça kullanılır.

Kahve-turuncu, mor-pembe göz farı uygulamaları gibi. Gelelim göz makyajında kullanılan ufak tefek sihirlere öncelikle highlighter kalemimizi kaşlarımızın kavisli kısmının alt kısmına ve alnımız boyunca sürüyoruz. İşlemimimiz tamamlanınca uyguladığımız bölgeler daha aydınlık gözükür.


Göz kapaklarımızın iç kısımlarına beyaz bir far sürüyoruz kırık beyaz olmasını tercih ederseniz daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Daha sonra beyaz farı alıp gözlerimizin pınarlarına sürüyoruz. Gözlerimizin ortaya çıkması için kirpiklerimizin çizgilerine özen gösterelim.


Göz kalemimizi kirpiğimizin çizgisine uyguluyoruz. Göz kalemini alt kısma sürmeye geçtiğimizde tek çizgide değilde noktalarla çizceğimiz kısmı belirleyerek birleştirelim.

Gözleriniz daha geniş görünüme kavuştu bile ancak birkaç tane daha ufak tüyolar var. Rimel göz makyajının vazgeçilmezi özellikle dışa bakan kirpiklerin kurtarıcısı diyebiliriz.


Rimel sürerken en doğru sonucu almak için kirpik kıvırıcıyla önce kirpiklerimizi kıvırıp dipten uca doğru üst kirpiklere sürün.


Kuruması için kısa süre bekleyin ve ikinci katı sürün. Gözlerinize anlam ve derinlik katan göz makyajının en önemli unsuru olan rimelimizide sürdüğümüze göre göz makyajımızı tamamladık.

 

Bir önceki yazımız olan Civil | Fırsat Köşesi başlıklı makalemizde anne, bebek ve BEBEK AYAKKABI hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X