Kaşmir çoğunlukla, kullanan bireye rahatlık ve neşe veren, yumuşacık dokusunu öğrenilir. Oysa bizim için bunlardan çok daha aşırısını ifade ediyor: Kaşmir o harikulade dokusunun yanında, ‘ender olan’ ve uzun bir bekleyişten sonra ‘kavuşulandır’…

Kaşmiri Özel Kılan Nedir?

Yüksek tempolu hayatlarımızda her şeyi çok süratli bir biçimde elde ediyor ve büyük bir süratle harcayıp, tamamlıyoruz. Oysa tabiatın takvimi bizimki kadar süratli ve yoğun değil. Tabiattan bir şey almak istediğimizde, istediğimiz şeyin özelliğine göre; zamanının gelmesini, olgunlaşmasını, uzamasını, kurumasını, olmasını bekliyoruz. İşte kaşmir de tıpkı mevsimler, ormanlar, ağaçlar, çiçekler ve tabiatın parçası olan pek çok kıymet gibi, uzun bir bekleyişin neticesinde erişilen ve son derece az ölçüde bulunan, tabiatın harikulade hediyelerinden biri.

Kaşmir yünü, İç Moğolistan’ın muhakkak bölgelerinde yaşayan Capra Hircus adlı keçi türünden elde ediliyor. Yüksek yükseltili bölgelerde yaşayan bu özel keçi türünşan bedeninde kışın en sert zamanlarında uzayan ikinci bir tüy katmanı oluşuyor ve bu tüyler bahar aylarının başında kırkılıyor. Bir keçiden en fazla 70 gram tüy çıktığını düşündüğümüzde, tek bir kaşmir kazağın yapımı için takribî 4 ile 6 keçinin tüyüne gereksinim dinleniyor. Hesabı tersinden yapmak istersek şöyle bir neticeyle karşılaşıyoruz: tek bir keçiden çıkan yünün kullanılması ile bir kazak üretmek istememiz halinde, bu keçiyi dört sene süresince beslememiz ve her bahar kırkmamız gerekiyor! İşte kaşmir yününden üretilen tüm ürünleri bu kadar ender kılan da bu. Kaşmir yününün kaynağı olan bu ara tüyler bir capra keçisinin vücudunda senenin yalnızca muhakkak bir zamanda uzuyor, çok az ölçüde çıkıyor ve bu keçi yalnızca dünyanın tek bir yerinde yetişiyor.

Yüksek yükseltilerde yaşayan, sert kış şartlarına, kavurucu sıcaklıktaki yaz aylarına ve uzun zaman susuzluğa direnebilen bu bedelli keçi türünden elde edilen kaşmir yününün en ehemmiyetli özelliği, tıpkı merino yününden üretilen ürünlerde olduğu gibi, özel yapısı sayesinde beden ısısını balansta yakalaması. Başka Bir Deyişle bir kaşmir kazak giydiğinizde; etrafın ısısına göre vücudunuz da ideal ısıya kavuşuyor, ne terliyor ne de üşüyor. Aynı biçimde kaşmir bere ve kaşmir atkı da, hafif ve yumuşak yapısı ile bireye konfor sağlarken, soğuk ve rüzgarlı günlerde baş ve boyun bölgesini, terletmeden sıcak yakalıyor.

Kaşmir giysiler eskimeden, uzun seneler nasıl korunabilir?

Kaşmir de tıpkı şarap gibi, seneler içinde aşınmak yerine çok daha yumuşak ve giymesi neşeli bir yapıya kavuşur. Tabi şuurlu bir biçimde kullanılır ve bakılırsa…

1-Kuru arınma yaptır ya da elde yıka

Saf ve natürel materyallerden üretilmiş elbiseleri kullanırken, o giysinin içindeki manipülasyonları dikkate almak, ürünşan hasar görmeden uzun seneler kullanılması için çok ehemmiyetli bir adım. Kaşmir giysilere de baktığımızda, çoğunlukla kuru arınma alternatifinin ön tasarıya çıktığını söyleyebiliriz. Kuru arınmaya seçenek olarak, elde devireme usulünü de dikkate almanı öneririz. Elde yıkamak, kaşmir bir ürünşan yumuşaklığının seneler içinde çoğalmasını sağlıyor. Bunun için dikkat faktör gerekenler; natürel içerikli bir deterjan ya da bebek şampuanı kullanmak ve ürünü ters çevirerek ılık suda kibar hareketlerle yıkamak.

2-Suyunu kibar bir biçimde akıt!

Devireme harekâtı bittikten sonra da ürünü çok sert bir biçimde sıkmaman ya da burmaman ehemmiyetli. Kaşmir ürünnamın suyunu kibar hareketlerle akıtmalısın.

3-İdeal Kurutma biçimini uygula

Kaşmir bir giysi için ideal kurutma biçimi onu bir havlunun üstüne sererek kurutmaktır: Yıkadıktan sonra elbisesini evvel bir havluya ser, havluyu rulo yap ve usulca bastırarak fazla suyu al. Bu harekâtı yaptıktan sonra elbisesini sererek kurumaya vazgeç. Bu biçimde kaşmir giysinin usulca daha önceki haline kazanç ve rastgele bir yerinde sarkma olmadan kurur. Elbisesini kurumaya vazgeçerken rastgele bir ısı kaynağı ile doğrudan temas halinde olmamasına ve güneş ışınlarına maruz kalmamasına dikkat etmelisin.

4-Şayet kırışırsa…

Kaşmir giysilerinde kırışma olması halinde yapman gereken öncelikle içini dışına çevirmek ve ardından giysinin üstüne pamuklu bir kumaş parçası koyarak, en düşük ısıda hafifçe ütülemek olacaktır.

5-Azıcık dinlenmesine izin ver

Tıpkı pabuçlarımız gibi kaşmir elbiselerimizi de bir gün giydikten sonra en az birkaç gün havalanmaya vazgeçmemiz, onun ömrünü uzatacaktır.

6-Beraber giydiklerine dikkat et!

Kaşmir giysilerini uzun seneler kullanabilmek istiyorsan; ona hasar verebilecek kemer, bileklik, yüzük gibi aksesuarlarına dikkat etmelisin. Misalin sivri bir kemer tokası, kaşmir kazağının ipliklerinin çekilmesine neden olabilir.

Yukarıyada bahsettiğimiz tüm maddelere dikkat etmek ve hepsini uygulamak ehemmiyetli. Azıcık külfetli mi gözüküyor? Ne demiştik? Tabiatın bizim kadar yoğun bir temposu yok. Tabiata dair her şey kendi döngüsü içinde, bekleyerek, katlanarak, emek vererek ve itina göstererek oluşuyor. Yaşamına natürel, saf ve hakikat olanı katmak, onun eşsiz niteliğinden yararlanmak istiyorsan, tabiatı kendine misal almanın bütün zamanı. Uzun bir yolculuktan sonra sana erişen, son derece bedelli kaşmir kazağını her giydiğinde; onun nereden geldiğini, senin vücudunla buluşmak için ne kadar beklediğini ve nasıl evrelerden geçtiğini hatırla. Ona iyi bak, hayatının uzun seneler bir parçası olmasına ve o eşsiz dokusuyla derisini sarmasına izin ver.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X