Kabaran ve elektriklenen saçlar çoğu kadının kabusu. Kabarma ve elektriklenmeden de en çok kuru ve kıvırcık saçlar etkilenir. Bazen saçlarınızla ne kadar uğraşırsanız uğraşın o elektriklenmeyi alamayız. Peki, saçlar neden elektriklenir?

Saçlar neden elektriklenir?

Hava farklılığından, giydiğimiz giysilerden, neme lüzumundan veya çok fazla nemden saçlar elektriklenir veya kabarır. Aynı zamanda fön aygıtı ile kuruttuğunuzda saçtaki elektriklenme çoğalır. Peki, elektriklenmeyi nasıl yasaklayabiliriz?

Öncelikle doğru şampuan seçmeniz gerekiyor. Çok fazla elektriklenmeyi önleyen şampuan bulunuyor. Bunlar içinden saç tipinize en uygun olan mahsulü seçin.

Plastik taraklar saçı elektriklendirdiği için plastik tarak yerine ahşap tarakları kullanın.

Saçınızı ılık su ile yıkayın. Şayet saçınızı gereğinden fazla sıcak su ile devirirseniz saç elektriklenir ve kabarır.

Saç çok ıslakken saçı kurutmamaya önemseyin. Duştan çıktıktan sonra 10-15 dakika havlunuzu saçınızdan çıkarmayın. Sonrasında saç nemliyken saçınızı tarayıp, saçı havalandırmadan kısık derecede kurutun. Kurutma harekâtı da saçı elektriklendirdiği için sıcak günlerde kendi halinde kurumaya vazgeçebilirsiniz.

Saça en uygun kesim uygulanması yaptırmanız ve saçlarınızı kumpaslı olarak kırıklarının alınması gerekiyor.

Saçınızı duştan sonra hafif nemliyken topuz yaparsanız saçın kabarmasını önleyebilirsiniz.

Saçınıza her şampuandan sonra saç bakım kremi uygulamalısınız. Ayrıca haftada bir kere, nem maskesi yaparsanız saçın nem lüzumunu karşılarsanız. Bu sayede de kabarma ve elektriklenmelere karşı zaferli bir netice elde etmiş olursunuz.

Elektriklenmeyi önleyici sprey ile saçlarınızı yatıştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X