Gündüzden geceye iyi görünmek, tarzını oluşturan parçaların niteliği kadar, onları nasıl kombinleyeceğini ve üzerinde nasıl durması gerektiğini öğrenmenle olası. Erkek giyimin baş kahramanlarından olan gömlek giymenin kaidelerini öğrenmen, bu surattan çok ehemmiyetli.

Gömlek giyme ve seçme kılavuzumuzla en sık yapılan estetik kusurların neler olduğunu bil, şıklığından taviz verme.

Gömlek Kalıbı Nasıl Olmalı?

Bedenine bütün oturmalı. Bu, gömleğin vücudunu sımsıkı sarması anlamına gelmiyor. Bütün tersine beden hatlarını emin etmemeli. Gömleği giydiğinde kenarlardan 2,5 cm boşluk kalmalı. İdeal gömlek, ne bol ne de dar olmalı.

Omuz Dikişleri Nerede Olmalı?

Tıpkı hırkalarda olduğu gibi gömleklerin omuz dikişleri de bütün omuz hizasında olmalı. 1 cm kadar yukarıyada kalmasına göz yumabilirsin ama dikiş netlikle altta olmamalı.

Bunu da okumalısın: Tarz Sahibi Erkeğin Hırka Kılavuzu

İnce İş: Gömlek Yakası

Gömleğin yakasını iliklediğinde, parmağın yaka ile boynunun arasında rahatça hareket edebilmeli. Bir parmak kalınlığından daha az ya da daha fazla genişlik varsa, o gömlek ideal değildir. Özetle gömleği giydiğinde boynun rahatça hareket edebiliyor, yaka ile baskılanmıyor olmalı.

Bayağı bir tarz için business gömlekleri seçim ediyorsan yakanın sert ve tok durmasını sağlayan balenlerin olduğunu fark edersin. Bu özellik, kravat taktığında yakanın düz durmasını sağladığından ehemmiyetli.

Düğmeli yaka gömlekler ise spor kombinler ve örgü kravat gibi smart casual tarza uygun aksesuarlar için daha ideal seçimler, usunda olsun.

Küçük bir tüyo daha paylaşalım: Kısa boylu erkekler geniş yaka yerine, dik yaka gömlekleri seçim etmeli.

Ehemmiyetli Ayrıntı: Manşet Boyu

Gömlek manşetinin ceketin altında kaybolması, en çok yapılan tarz kusurlarından biri. Manşet, başparmağının 3-3,5 cm yukarıyasında bitmeli. Bunu, bileğinle elinin birleştiği yer olarak da düşünebilirsin. Gömlek manşetleri, ceket kolundan 1 cm altta kalmalı.

Hangi Desen Hangi Stile Uygun?

Karmaşadan uzak sade bir şıklık için gömlek desenliyse düz bir ceket seçim etmelisin. Ceket desenliyse düz ya da hafif dokulu gömlekleri seçebilirsin.
Oxford gömlekleri denim ve kanvas pantolonlarla kombinleyerek tarz sahibi bir görünüm elde edebilirsin.
İş yemekleri ve buluşmaları için en doğru tercih, düz gömlekler. Fark yaratan bir tarz için Hemington’ın 1. sınıf pamukla ürettiği kırışmayan non-iron gömleklerini seçim edebilirsin. Kareli gömlekleri bu cins zamanlar ve davetler dışında büroda ya da günlük tarzının parçası olarak rahatlıkla giyebilirsin.
Bırak: Gömlek İçine Atlet Giymek

Havalar soğuk olduğunda gömleğin içine atlet giyerek ısınmak yerine, hırka ve ceket kombinleriyle sıcacık bir şıklık tutman olası. Bu işin kabul edilebilir tek yanı, atletin kol dikişlerinin gömleğin omuz dikişleriyle aynı hizada, yakasının da kapalı olması. Fakat yeniden de ehemmiyetli tarz kusurlarından biri olarak kabul ediliyor, gündeminde bulunsun.

ötekilerini de bil: 15 Tarz Kusuru

Nitelikli Tarzın Olmazsa Olmazı: İyi Malzeme

Gömlek seçerken kalıbının bedenine bütün oturması, kol boyundan yaka genişliğine miktarlarının ideal olması elbette çok ehemmiyetli. Ama kumaşının niteliği, tüm giyim ürünlerinde olduğu gibi gömleği de hatasız hale getiren belki de en ehemmiyetli etken.

Pamuk ya da keten, gömleğin malzemesi 1. sınıf nitelikte olursa, renginin canlılığından tuşesinin yumuşaklığına, dayanıklılığından konforuna kadar tüm ayrıntılarda hatasızlığı tüm istisnasıyla yaşayabilirsin.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X