O Türk modasının asil prensesi. Kimden mi bahsediyoruz? Natürel ki Gamze Saraçoğlu’ndan! Onu ve Mudo Collection’ı bu aralar tertemiz bir coşku sarmış gidişatta. Saraçoğlu, Mudo Collection için hepsi birbiriyle kombinlenebilecek 600 parçalık bir koleksiyon yarattı. Devingen, capcanlı, cümbüşlü, kadınsı ve renkli bu koleksiyonla Sonbahar/Kış sezonuna zerafet getirmeye hazırlanan Gamze Saraçoğlu’ndan koleksiyonun ayrıntılarını dinledik. Mudo Collection mağazalarında başkalaşım çoktan başladı. Yoksa siz hala uğramadınız mı? Hazırlayan: Can Çelik
1

Tasarımlarınıza artık Mudo Collection mağazalarını ulaşabileceğiz. Bu müthiş iş birliği yaşama nasıl geçti?
Ocak 2015 itibariyle Mudo Collection’da kreatif direktörlük vazifeme başladım. Mudo 50 senelik çok köklü ve eforlu bir marka. Teklif geldiğinde gerçekten büyük bir coşku duydum, bu vazifeye gelmek benim için büyük mutluluk.
Kısa bir zamanda Mudo Collection takımı ile çok süratli bir çalışma temposu içerisine girdik. Bu zaman içinde koleksiyonu sıfırdan yapılandırdık. Kumaş nitelikleri, kalıplar, fit modeli, aksesuar niteliği ile her anlamda ehemmiyetli adımlar attık ve şahane tertemiz bir koleksiyon çıkardık ortaya. Takımımıza benim talebelerim de ilave edildi. Eforlu birbirine bağlı şahane bir takım olduk.

Mudo Collection için hazırladığınız koleksiyon nasıl bir öykü anlatıyor?
Mudo’nun beğenilen çizgisini evrensel trendler, muhteşem kalıplar, bayansı kuplar, kadınsı ayrıntı ve renklerle tekerrür yorumladık. Mudo Collection bayanını devingen, capcanlı, cümbüşlü, kadınsı ve daha renkli bir koleksiyonla buluşturmayı hedef aldık. Kentli bayandan esin aldık. Her kadının hoşlanarak giyeceği ve gardırobunda olması gereken parçaları düşünerek çalıştık. Mudo Collection bayan koleksiyonunu, 50 senelik eforlu bir moda markası olan Mudo Collection’ın Deoksirübo Nükleik Asit’dene sadık kalarak, evrensel moda trendlerine göre yine tasarladık.

11

Mudo Collection’ın yeni koleksiyonunda bayanları nasıl parçalar bekliyor?
Koleksiyonda tasarım gustosunun ön tasarıda yakalandığı, zamansız, sonraki sezonlara ait yeni ürünlerle kombinlenebilecek bırakılmaz parçalara yer verdik. Yenilenen Mudo Collection bayan koleksiyonunu, evrensel moda trendlerine göre modernize ederek tasarladık. Kumaş dokularını değiştirdik. Mudo Collection bayanının her anına basitlikle eşlik edebilecek, soluk alabilen, gün boyu deforme olmayacak pratik kumaşlar kullandık. İçinde rahat sezilecek, şık olurken rahatlığı ve konforu göz arkasını ettirmeyecek, harekete izin veren kumaş tercihleri yaptık. Tüm baskılarımızı tasarım takımı olarak kendimiz tasarladık.
Vücuda daha iyi oturması ve elastik olması için likra kumaşlar seçim ettik, ten grubu ekledik, yün dokular, dökümlü gömlekler, kaşmir karışımlı kumaşlar kullanarak herkesin içinde iyi sezeceği şahane bir koleksiyon hazırladık.

Peki bu koleksiyonda sizin gözde parçalarınız hangileri?
Koleksiyona yeni ilave ettiğimiz ten grubumuzu çok hoşlanıyorum. Ayrıca kaşmir dokulu müthiş bir dış giyim grubumuz var, büyük bir coşkuyla bekliyorum. Uzun kuşaklı palto, modernize edilmiş kamuflaj kaban, gri dik yakalı kalın örgülü triko, kruvaze gece mavisi ekip gözdelerim arasında.

2 2

Bu koleksiyonu hazırlama sürecinde sizi en çok ne zorladı?
Çok neşeli bir süreçti fakat metamorfozdan bahsedebilmek için her alanda bir yenilik sunmamız gerekiyordu. Fit’ler, kalıplar, üreticiler, tarz, vitrin, imaj çekimi gibi her alanda başkalaşım yaptık. Bu kısa süreç için yoğun bir iş yüküydü fakat şahane bir takımla altından kalktık.

İş birliğiniz önümüzdeki sezonlarda da devam edecek mi?
Mudo Collection ile işbirliğimiz bir sezon ya da bir koleksiyon için değil. Uzun süreli bir iş birliği bizimkisi, önümüzdeki sezonun çalışmalarına başladık dahi.

Bir kadının dolabında olmazsa olmaz üç parça hangileri?
Smokin takim, kaşmir bir kaban ve natürel beyaz bir gömlek

2015-16 Sonbahar/Kış trendlerinden sizin gözdeniz hangisi?
Form olarak; İspanyol paça pantolonlar, mini A kesim etekler. Trend olarak maskulen formlar, 70’lerde benim en beğendiklerim.

70’ler sezonda fırtına gibi esiyor. Sizin bu yarıyıla ait en beğendiğiniz ayrıntılar hangileri?
İspanyol paçalar, kahve-kızıl tonlar ve mini etekler. Aksesuar olarak kemerler ve kısa topuklu pabuçlar.

Bu kış yapmayın/giymeyin dediğiniz neler var?
Saint Laurent’den çizgili dik yakalı kazak, Celine’den astarsız siyah kaşmir kaban, Louıs Vuitton’dan mini A kesim etek, Acne’den cigarette denim pantolon, Raf Simons’tan Stan Smith.

10

Moda mı tarz mı? Neden?
Stil. Moda kısa zamana dayalı, tarz uzun zamana ait.

Alaka ve kabiliyet mi yoksa eğitim mi moda dünyasında zaferin kapılarını açıyor?
Öncelikle eğitim. Fakat bu eğitimin alaka ve hüner olmazsa, zafere erişmesi muhtemel değil.

Modanın en sıkıcı tarafı sizce hangisi?
Hakikatinde moda ve trendler altı aylık süreçlerde değişiyor, bu nedenle sektördeki insanlar devamlı bir koşturma halinde ve bence bu koşturma insanı zinde yakalıyor. İşiniz yaşamınızın en büyük parçası oluyor. Çok yoruluyorsunuz ama yinede sıkıcı bir yanını bulamıyorum. Aşırısıyla yorucu olarak görüyorum.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X