Ferace; tesettürlü kadınların üstlerini örtme emelli kullandıkları uzun üst modellerdir. Oldukça çağdaş kesimlerden oluşan feraceler, tesettürlü kadınların bırakılmaz elbiselerinden biri olmaktadır. Moda ve tekstil alanında daha öncekine oranla daha çağdaş kesimde ve daha çağdaş kumaşlar ile üretilen feraceler seçim edilmekte. Basit kırışıklık yapmayan, solmayan renklerde kumaşlardan üretilen, ütü lüzumluluğunu ortadan kaldıran, her mevsimin özelliğinde göre imali yapılan bir elbisedir. Yakasız ve uzun manto tasviri de ferace için uygun olmaktadır.

Bin bir Çeşit Ferace Alternatifi

Bol ve dar ferace modelleri bulunmaktadır. Feracenin yapım anlamı, beden hatlarını kapamaktır. Yeniden de her türlü arza göre dar kesim feraceler de kadınlara sunulmaktadır. Bazı ferace çeşitleri; olağan ferace, bol ferace, ayaklara kadar uzanan ferace, art uzun ön tarafı kısa model ferace, yarasa kol model ferace, fukara kol feracedir. Mevsimsel özellikler dikkate alınarak imali yapılmaktadır. Soğuk aylarda sıcak yakalayan kumaşlar seçim edilir ve renk olarak da daha koyu renklerden üretilir. Sıcak aylarda ise serin yakalama özelliği olan ince kumaşlar seçim edilir ve daha sarih renklerde imali yapılır. Özellikle tesettürlü kadınların tüm rahatlığı düşünülmüş, boyun ve göğüs kısmını kapatan yakalı ferace modelleri geliştirilmiştir. Böylece eşarp veya şalın da misyonunu üstlenmiştir. Yeniden isteğe bağlı olarak yakasız ferace modelleri de istenilen renk ve desende bulunabilir.

Ferace Modellerinin Kombinlenmesi

Ferace tercihinde kombin özellikleri renk geçiminden geçmektedir. Ferace bir dış giyim parçasıdır bu da feracenin eşarp veya şalla renk ve model geçimini tutmasını gerektirmektedir. Aynı kumaş özelliklerinde ve aynı renk tonlarında, ters renk tercihleri yapmadan geçim tutabilmek muhtemeldir. Feraceler güç kombinlenen tesettür giyim alternatiflerinden değildir. Çok rakamda renk ve modelde bulunabildiği için, ara renk eşarp ve şallarla hoş geçim tutula öğrenmektedir. Hem olağan hem de günlük feraceler kadınların favorisi olmaktadır. Şık bir davete giderken daha oturaklı ve şık kumaşlardan üretilen feraceler seçim edilebilir. Spor ve günlük feraceler ise, daha salaş ve kullanımı basit feracelerden oluşmaktadır. Günümüzde her arza göre ferace modeli bulabilmek muhtemeldir.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Abiyede Hazır Modellere Bakın! başlıklı makalemizde tesettür abiye modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X