Takip Faktörüz Gereken Moda Haftaları
Tüm yıl süresince merakla bekleriz moda haftalarını. O seneye ait hangi sezonda nelerin moda olacağı mevzusunda fikirler edindiğimiz moda haftaları Eylül-Ekim aylarında yapılıyor. İlk olarak New York Moda Haftası ile başlıyor. Ardından Londra, Milano ve Paris Moda Haftalarıyla son buluyor. Ülkemizde ise moda haftalarından sonra İstanbul Fashion Week düzenleniyor.

Saydığımız bu kentlerdeki moda haftaları birbirini takip edecek biçimde sanki bir tur havasına tertip ediliyor. Ayrıca bu kentler için modanın başşehirleri demek yanlış olmaz. Zira buralarda dünyaca şanlı tasarımcılar, modaevleri bulunuyor.

Moda Haftalarında Yapılan Defileleri Kimler İzler?

Ülkemizden ve dünyanın bir hayli yerinden şanlı moda mecmualarının yayın rejisörleri, editörleri, gazetelerin moda yazarları basın kategorisinde yer alırlar. Bu kategoridekilerin oturacakları yerler emindir ve kartvizitleri davetiye olarak geçer.

Modaevleri ve tasarımcıların kazanç kapısı olan buyer denilen satın almacılar yeniden moda haftalarında hiyerarşilerine göre yer alır. Senelerdir bağlılık göstererek defilelere davet edilen markaların kadim alıcıları da moda haftalarının kumpaslı takipçileridir. Teknoloji dünyasının yarattığı kesim bloggerlar elbette moda haftalarını izleyenler arasında. Basın kadar kıymet görürler. Ve bunların haricinde tabi ki moda tutkunu olan öbür herkes bulunur.

Moda Haftalarında Neler Olur?

Her ne kadar hafta sözcüğü kullanılsa da bir moda haftası yalnızca 7 gün değildir. Gidişata göre 5 ya da 10 gün olabilmektedir. Arka arkaya yapılan defilelerin hepsi tek bir yerde olmaz. Kentin değişik lokasyonlarında olur ve büyük bir koşuşturma trafiği yaşanır.

Bu haftalara katılmanız için davetiyeniz olmalıdır. Oturma kumpası bulunur ve moda dünyasındaki hiyerarşiye göre sizin için hangi koltuğun parçaladığı bedelinizi gösterir. Ön sıraya oturabilmek için kalıcı bir iş ünvanı, zengin sosyal medya takipçisi, PR işletmesiyle içten ilişkileriniz olması gerekir. Misalin Vogue yayın rejisörü senelerdir en ön sıranın en ortasında oturur.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X