Son yarıyılda giderek çoğalan bir meyille, bir hayli birey parfümünün ‘Kendine özel’ olmasını seçim ediyor. Her ne kadar aynı koku, iki değişik deride farklı netice verse de, ‘Parfümümün ismini söylediğim zaman kimsenin -ben de ondan kullanıyorum- demesini istemiyorum’ diyen bireylerin rakamı yükselişte. Bu da niş markaların özel mahsullerinin spotlar altına gelmesine yol açtı. Bu mevzuda kuşkusuz bir hayli marka var. Öne çıkan adlarsa şunlar:

1- ANNICK GOUTAL: 100 ile 300 dolar arasında satılan bu parfümün en ehemmiyetli özelliği ‘özünü’ yitirmemiş olması. Parfümün anavatanı sayılan Fransa’da üretilen parfümün tüm malzemeleri de bu ülkeden sağlanıyor, kullanılacak esanslardan çiçeklere kadar. Ambalajlaması, şişesi ve kapağına kadar tüm ayrıntılar el işi olarak yapılıyor. Koku alternatifleriyse bu parfümü ‘tek’ kılıyor.

2- ARQUISTE: Değişik koku alternatifleriyle en hoşlanılan niş markalardan biri haline gelen markanın yaratıcısı Meksikalı bir mimar olan Carlos Huber. Bir yarıyıl Ralph Lauren markasının dekorasyon mahsullerinin tasarımcılığını da üstlenen Huber, parfüm işine girdikten sonra bu alandaki en prestijli mükâfatları da toplamış. 165-185 dolar ortamında maliyetlerle satışa sunuluyor.

3- BYREDO: Son yarıyılın en süratli yükselen niş markalarından biri. İsveç menşeili markanın yaratıcısı Ben Gorham, yarı Kanada yarı Hindistan orijinli. Parfümlerinde Orta Asya’nın iddialı koku notalarını kullanıyor. Dünyanın her yerinden gelen malzemeler kullanılsa da, parfümlerin son çalışmaları ve koku haline dönüşmeleri İsveç’te asıllaşıyor. Maliyetler 110 ile 220 dolar arasında değişiyor.

4- CB I HATE PARFUME: CB, markanın yaratıcısı Christopher Brosius adının kısaltması. Devamında gelen ‘I hate parfume/Parfümden nefret ediyorum’ tümcesi de kendisine ait ve mecazi bir anlamı yok. Bir yarıyıl taksi sürücülüğü yapan Christopher, otomobiline binen yolcuların değişik ve iddialı parfüm kokularından hiç sevmiyormuş. Bu mevzudaki istekli hiddeti ile bir parfüm manifestosu yazan Brosius, sonunda herbirinin eşsiz hikayleri olan bir parfüm çabuksu çıkarmış. 80-210 dolar aralığında satılan parfümlerin istekli takipçileri var.

5- CIRE TRUDON: 17. asır Fransa’sında Marie Antoinette’in epilepsiyi için kokulu mumlar üreten bu marka, bugün yükselişteki Japon markası Undercover işbirliği ile parfüm de üretiyor. Parfümlerin orijinleri de 17 asırdan bu yana saklanan yöntemlerden esin alıyor. 190 dolar ortamındaki parfümler, o yarıyıla yollama yapan şişeleriyle de arz görüyor ve dikkat sürüklüyor.

Bir önceki yazımız olan Yeni Sezonda Muhteşem Çiçek Desenleri başlıklı makalemizde çiçekli elbiseler ve yeni moda çiçekli elbise hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X