Çok Şık Olmak İçin Tüm Tavsiyeler!

G Şengel tarafından tarihinde yayınlandı

Bazen çok şık giyiniriz ancak bir kalıp kusuru, azıcık fazla uzun paçalar ya da üstümüze bütün oturmayan bir ceket tüm şıklığımızı bozar. Sen de tarzın mevzusunda böyle bir zafersizliğe fırsat vermek istemiyorsan bu mevzuda birkaç ehemmiyetli ipucunu bilmen yeterli olacaktır. Gömleğinin omuz dikişi nerede bitmeli, pantolonunun ideal boyu ne olmalı, kıravatının uzunluğunu nasıl ayarlamalısın? Tüm bu suallerin yanıtlarını bu yazımızda bulacaksın.

Pantolonlar

-Şayet uzun boylu bir erkeksen ve banal kumaş pantolon giyiyorsan pantolonunun paçası bütün veya yarım molalı olabilir. Mola terimi tekstilde pantolonun paça kısmındaki dökümü ifade eder. Bütün molalı bir pantolonun paça boyu arkadan bakıldığında pabuç topuğunun hemen üstünde bitecek biçimde ayarlanmalıdır. Yarım molalı pantolonlar ise pabucun yarısında bitecek uzunlukta olmalıdır. Pantolon boylarını bu biçimde ayarlarsan aynı pantolonu hem kalın hem de pespaye topuklu kunduralarla boy meseleyi yaşamadan giyebilirsin. Son zamanlarda moda olan hafif dar paça pantolonları giymeyi sen de beğeniyorsan, bu pantolonlarının paça boyunu pabucun azıcık üstünde bitecek biçimde ayarlamalısın. Tabi bu stil pantolonların da fazla dar ve kısa olanlarının hiç de şık gözükmediğini belirtmeliyiz! Sofistike bir görünüm tutmak istiyorsan, dizden altı hafif darlaşarak inen modelleri seçim edebilirsin.

-Banal pantolonların paça genişliği ütü çizgisinden katlayıp ölçebilirsin 21 cm, dar paçalı pantolonlarınki ise 19-20 cm ortamında olmalıdır. Satın aldığın pantolon bu miktarların dışında ise erinmeyip en yakın terzinin yolunu yakalamanı öneri ediyoruz. Neticede şık ve tarz sahibi bir erkek olmak azıcık emek gerektiren bir iş:

-Spor ya da banal, hiçbir pantolonun pabucun altına girecek kadar uzun olmamasına ve şalvar gibi fazla bol gözükmemesine dikkat etmelisin.

Ceketler

-Ceketinin bütün olarak bedenine oturduğunu, omuz dikişinin omzunla aynı hizada olmasını kavrarsın. Ayrıca kol ve omuz arasında rastgele bir sabretme ve pot olmamasına da itina göstermelisin.

-Vücuduna ideal olarak uyan boyda bir ceketin alttan ikinci düğmesinin göbek deliğinin azıcık üstünde kalması gerekir.

-Çoğunlukla erkekler ceket kol boyunun kısa olmasında çekiniyor ve kol boyunu olması gerekenden uzun yakalıyorlar. Ancak bu vaziyet de, en az kısa kol boyu kadar makûs bir görünüm yaratıyor. Ceketinin kol boyu, kolların yandayken bütün bileğini kapatacak biçimde olmalıdır ve hareketlerini kısıtlamamalıdır.

-Ceketinin yakası, içine giydiğin gömleğin yakası 2 cm kadar gözükecek yükseklikte olmalıdır.

Kaban ve Pardösüler

-Dış giyimin kol boyu, bileğini 2.5 cm geçecek uzunlukta olmalıdır ve içine giydiğin giysinin kolu dışarıdan gözükmemelidir.

-Omuz dikişi omzunla aynı hizada olmalıdır.

-Dış giyimin vücuduna bütün oturmalı, ne fazla bol ne de dar olmalıdır. Bir kaban ya da pardösü alışverişi yaparken, içine giymeyi tasarladığın giysilerin kalınlığını da dikkate almalısın.

Gömlekler

-Gömleğinin yakası boynunu sıkmamalı ve başını sağa sola döndürdüğünde boynunla beraber dönmemeli.

-Elini cebine soktuğunda gömleğinin manşeti 2.5 cm’den daha yukarıya çıkmamalıdır.

-Gömleğinin kol boyu, avucunun başladığı yerde bitmelidir. Saatinin yukarıyasında olmamalı, aksine onu kapatacak boyda olmalıdır.

-Omuz dikişi senin omuz kemiğin ile aynı hizada olmalıdır.

Kıravatlar

-Kıravatını ucu kemer tokana dokunacak uzunlukta olmalıdır.

-Kıravatının düğümü gömleğinin yakasını sıkmamalı, yakanın bütün altında konumlanmalıdır.

Yukarıyadaki kaideleri dikkate alarak kıyafet dolabını gözden geçirmeni öneririz. Dolabında vücuduna bütün olarak oturmayan ve birkaç kısa terzi ziyareti ile uygun hale getirebileceğin giysilerin kesinlikle vardır. Bazı giysilerini uygun miktarlara uyarlaman ve yeni elbise alışverişlerinde de yukarıyada paylaştığımız kaideleri dikkate alman, zevkli tarzına çok pozitif bir katkı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dolby Tiyatrosunda Moda Geçidi Oldu! başlıklı makalemizde dolby modası ve dolby tiyatrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.