Akşam serinliklerinde, havalar ısınmaya ve soğumaya başladığında, kışın buz kesen soğukları karşısında, kısacası kavurucu yaz sıcakları dışında her yarıyıl gardırobunun kahramanıdır hırkalar. Büro tarzından günlük giyime, iyi bir hırka nasıl olmalı, ideal hırka duruşu nedir, Tarz Sahibi Erkeğin Hırka Kılavuzu yazımızda belirtmiştik.

Hırkalar, çok parçalı giyimin yıldızları. Fakat hırka kombinlerinde yapılan kusurlar sebebiyle nitelikli bir tarzdan uzak, kaotik bir giyim stili yaratılabiliyor. İşte iyi giyinmeyi öğrenen bir erkek olarak sakınman gereken kusurlar:

Malzeme Geçimsizliği
Girişte de belirttiğimiz gibi hırkalar, değişken hava şartlarına uyan parçalar. Bütün de bu surattan değişik malzemelerden üretilen hırka çeşitlerini tanıman gerekli. Misalin yün hırkayı baharlık, yazlık hırkayı kalın pantolonla kombinlemek en çok yapılan kusurlardan biri.

Kaşmir hırkalar, hem sıcak meblağ hem de soluk alan yapıları sebebiyle terletmez. Bu sebeple değişik hava şartları için ideal bir seçimdir. Aynı biçimde ince ve kalın olarak değebilen iyi nitelikte pamuklu hırkalar da seni asla hayal kırıklığına uğratmaz.

Alakanı çekebilir: Ege Pamuğu ile Gelen Saf Şıklık

Atletiği Salaşlık Sanmak
Günlük tarzında atletik bir görünüm güzeline gidiyor olabilir. Bu, omuz dikişleri alta düşen, sarkık bir hırkayla daha cool bir görünüm yaratacağın anlamına gelmiyor. Hem şık hem de atletik bir görünüm istiyorsan, şal yaka hırkaları seçim etmelisin.

Unutma, hırkanın kalıbı modeline göre değişmez. Omuz dikişleri bütün omuzda, önünü kapattığında boyu, belini kapatacak uzunlukta olmalı. Altına ister kumaş pantolon giy ister denim, bu kaide değişmez.

Koyu Renk Saplantısı
Hırka seçenekleri, yalnızca malzemeleriyle değil; renkleriyle de geniş bir yelpazeye sahip. Evet, koyu renkler her zaman asildir ama mevsime uygun renk seçenekleriyle monoton bir tarzdan uzaklaşabilirsin.

Siyah, kahverengi, lacivert ve hakiler kış için mükemmel tercihlerken, mavi, yeşil, hardal, deri rengi ve pembe, ilkbahar-yaz mevsimlerinde tarzını aydınlatacak renklerdir. Pastel tonlardaki pamuklu hırkaları yazlık kanvas ve denim pantolonlarla rahatlıkla kombinleyerek rahat ve devingen bir stil tutabilirsin.

Modele Uygun Kombin Yapamamak
Fermuarlı, düğmeli, uzun ya da şal yaka hırka… Mükemmel bir görünüm elde etmek için hırka modelleri ile kombinleyeceğin parçaları doğru seçmen gerek.

Business gömleğin üzerine giyeceğin şal yaka bir hırkayı cekete seçenek olarak düşünebilirsin. Büro tarzına uygundur. Ekoseli gömleklerinin üzerine giyeceğin şal yaka hırka ile günlük tarzına sıcaklık katabilirsin.
Şal yaka ve fermuarlı hırkaları blazer ceketlerin içine giymek, erkek tarzına yapılan büyük bir darbedir. İki hırka tipi de dış giysi olarak iyi seçenektir.
Düğmeli hırkayı ceketinin içine giyerek yelek-takım elbise şıklığına seçenek yaratabilirsin. Fakat düğmelerin büyük olması seni erkeksi bir görünümden uzaklaştırır, dikkat! Ayrıca ceketin altına giyeceğin bayağı stilini taçlandıracak hırka, netlikle bol kesim olmamalı.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X