Kunduralar bizler için ne kadar ehemmiyetli değil mi? Stilimizi yansıtan, bazen şıklığımıza şıklık katan bazen de her şeyi bozan kunduralar…

Hem rahat hem şık, hem stilimizi ortaya koyan hem de değişik kombinlerle geçimli olabilecek kundurayı bulmak ne kadar da güç! Dolabımız muhtelif modellerde ayakkabı ile dolu olsa da pek çok zaman elbisemizin altına ne giyeceğimizden bir cinsli emin olamıyoruz. Kimi zaman da o çok rahat ettiğimiz için çok sık giydiğimiz kunduramıza süratle yıprandığı için erkenden veda etmek zorunda kalabiliyoruz. Tüm bu sual ve meselelere yanıt olması ismine senin için kısa ve tesirli bir ayakkabı kılavuzu hazırladık:

Ne Giyelim, Nasıl Gözetelim

-Pabuçlarını her zaman pak ve gerekiyorsa boyalı yakala. Aynı kundurayı muhtemelse birkaç gün üst üste giyme, bir gün dahi olsa içindeki nemin kurumasına izin ver.

-Uzun ömürlü olmalarını ve basit basit eskimemelerini istiyorsan tüm kunduraların için ‘ayakkabı kalıbı’ kullan.

-Pabuçlarını raflara birbirine hasar vermeyecek biçimde itinalı bir şekilde yerleştir.

-Özellikle olağan bir kombin giyiyorsan kemerin ve pabucun kesinlikle geçimli olsun.

-Asla topukları aşınmış bir ayakkabı giyme! Kıyafetin, saçın, saatin ne kadar şık ve muntazam olursa olsun, topukları aşınmış bir ayakkabı bu imajı tamamen alt üst eder.

-Kunduralarına hasar vermek istemiyorsan onları her zaman sürükleyecek kullanarak giy.

-Kundurayı şıklığına ve stiline bir yatırım olarak gör. Ucuz ve niteliksiz bir kunduradansa bütçen elverdiğince nitelikli kunduralar satın al.

-Beyaz bir lastik kundura dolabında kesinlikle bulunsun, onu pek çok giysiyle kombinleyebilir ve kısa yoldan mücadelesiz bir şıklık elde edebilirsin.

-Süet kunduralar ütü buğuyu ile arınılabilir. Az ölçüde buğu yakaladığın süet pabucunu kuruduktan sonra fırçalayarak arınabilirsin ya da süet için özel üretilmiş spreyler ile arınma operasyonunu yapabilirsin. Ehemmiyetli olan bu operasyonu pabucun henüz çok aşınmamış ve kirlenmemişken kumpaslı olarak yapman.

-Ayakkabı dolabında siyah bir Oxford lüzumuna göre olağan ya da son senelerde moda olan kauçuk tabanlı, şortlarla veya Chino pantolonlarla kombinleyebileceğin kahve, lacivert, bej gibi tonlarda birkaç mokasen yazın şort + polo + mokasen kombininden daha şık bir stil düşünemiyoruz, kış için şık pantolonlar ile kullanılabileceğin uygun tonlarda bir bot ve bir de beyaz lastik pabucun olması halinde tüm elbiselerinle geçimli birkaç pabucun var demektir! Bunların dışında dolabına ilave edeceğin öteki ayakkabı çeşitleri gereksinimden ziyade senin zevkini yansıtan modeller olacaktır.

-Muhtemelse havuz ve plaj harici hiçbir zaman dışarı çıkarken parmak arası terlik giyme!

-Bahar ve yaz aylarında kısa paçalı pantolonlarının altına çorapsız bir biçimde ayakkabı giymek ve bir İtalyan erkeğinin şıklığını tutmak istiyor olabilirsin. Ancak bunu yaparken hem hijyenden ödün vermemek hem de ayak tenin tahriş olmasına mani olmak istiyorsan dışarıdan gözükmeyen küçük çoraplardan giy.

-Ruhunun renkli ve yaratıcı tarafını ortaya çıkarmaktan çekinme ve zaman zaman renkli, hatta desenli çoraplar giy!

-Bahar ve yaz yarıyılında renkli kunduralar giyerek kendi stilini öteki erkeklerinkinden sofistike bir biçimde ayrıştırabilirsin. Koyu mavi, zeytin yeşili, bordo, bej gibi renklerdeki süet kunduralar şıklığına şıklık katacaktır. Ancak şayet böyle bir seçim yaparsan rengi pabuçlarınla hudutlu yakalaman ve imajının geri kalanında daha tabii ve iddasız tonlar seçmen gerektiğini andırdıralım.

-Ve son olarak rahat sezmediğin bir kundurayı yalnızca güzeline gittiği ya da şık olduğu için satın alma! Hepimiz bu kusuru yapıyoruz ve daha sonrasında o kundurayı giymekten sakınıyoruz. Gerekirse daha yüksek bir maliyet öde ama tercihlerini rahat, dayanıklı ve nitelikli kunduralardan yana yap.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X