Ayak Bakımı
Ayak bakımı genellikle havalar ısındığında yapılmaya başlansa da gerçeğinde kış aylarında da kumpaslı olarak yapılmalıdır. Sıhhatlı ve daha hoş bir görünüm için ayak bakımını bakımsızlık etmemeliyiz.

Sateen.com Editörleri olarak konutta ayak bakımı yapabileceğiniz teklifleri sizler için bir araya getirdik.

Ayak Bakımı
Kunduraları Havalandırmak:

Özellikle tüm gün pabuç içinde duran ayaklar, gün boyu hava alamaz ve istenmeyen kokular oluşturabilir. Bu surattan pabuçlarımızı iki gün üst üste giymemeli ve pabuçlarımızı havalandırmalıyız. Bu sayede ayaklarımız daha sıhhatli olurken, kunduralarımızın da kullanım ömrü uzar.

Ayak Bakımı
Ayak Bakımı
Ayak Banyosu:

Kumpaslı olarak ayak banyosu yapabilirsiniz. Ayak banyosu, ayaklarınızı derinlemesine paklerken, dinlenmenizi ve hafiflememizi sağlayacak. Haftada bir kere kumpaslı olarak yapabileceğiniz ayak banyosu size kendinizi çok daha iyi sezdirecek.

Ayak banyosunda size takviyeci olan mahsulleri, kozmetik mağazalarında basitlikle bulabilirsiniz. Ayaklarınızın içine rahatça sığacağı yalnızca ayaklarınız için kullanacağınız bir leğen size yeterli olacaktır. Ancak daha özel bir bakım istiyorsanız, ayak banyosu havuzlarının ayak masaj özelliği kendinizi daha iyi sezmenize yeter de çoğalır. Banyo tuzu, deniz tuzu, sirke, karbonat ya da ayağınız için kullanabileceğiniz naneli bir duj jeli ile ılık suda ayaklarınızı 15-20 dakika bekletebilirsiniz.

Ayak banyosu ile kendinizi arınmış ve çok daha canlı sezeceksiniz. Şimdi sırada ayak peelingi var.

Ayak Peelingi:

Ayaklarınız hoşça ısladığı için, artık peeling yaparak ölü tenlerden kurtulabilirsiniz. Ayak peelingi yapabilmek için, kozmetik marketlerde satılan peelingleri seçim edebilir ya da konutta kendi kendinize peeling hazırlayabilirsiniz. İnce granürlü bir peeling istiyorsanız, hindistan cevizi yağı ile Türk Kahvesini seçim edebilir daha kocaman granüllü bir keseleme istiyorsanız da yeniden hindistan cevizi yağı ile esmer şeker ya da beyaz toz şeker seçim edebilirsiniz. Kibarçe ayaklarınızı ovuşturarak ölü tenlerden kurtulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı bulamazsanız da zeytinyağı seçim edebilirsiniz.

Şimdi gizeme ponzalamada:

Ponzalama:

Peeling operasyonundan sonra topuklarınızda hala sertlik ve çatlak varsa, dairesel ve kibar hareketlerle ponza taşı dayanağıyla ayaklarınızı ponzalayabilirsiniz.

Tırnak Bakımı ve Oje:

Tırnak etlerinizden kurtulmak için öncelikle tırnak ve etrafını yumuşatmanız gerekiyor. Bu operasyonu yapabilmek için, zeytinyağı ya da vazelin seçim edebilirsiniz. 5-10 dakika beklettikten sonra da, ittirme ya da tırnak pensesi dayanağıyla uzayan tırnak etlerinizden kurtulabilirsiniz. Sonrasında tırnak yapınıza uygun bir biçimde tırnaklarınızı kesmelisiniz. Tırnak makası kullanmıyorsanız törpü takviyesiyle de tırnaklarınızı kısaltabilirsiniz. Sonrasında tırnaklarınızın üzerindeki yağı temizleterek ojelerinizi sürebilirsiniz. Şayet ayaklarınızda nasır problemi varsa, ayak bakım rutininize eczanelerden sahip olabileceğiniz nasır mahsullerini de ilave etmelisiniz.

Islatıcı:

Ayak bakımımızın sonuna geldik. Ayaklarınızın nem lüzumuna uygun bir ayak kremi ile ayaklarınızı ıslatmalısınız. Şayet topuklarınız çok sert ya da çatlak ise, gece uyumadan evvel yoğun ıslatıcılı bir krem seçim edip uyku çorabını yatmalısınız. Bu bakım ile ayaklarınızın yumuşacık olduğunu iki-üç sınamada sezeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Elbise Beden Ölçüsü Almak! başlıklı makalemizde tesettür elbisede beden ölçüsü nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X